Logo

Державна установа
«Полтавський обласний центр контролю
та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров’я України»

irma   ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» єдина лабораторія в області, яка проводить    дослідження полімерних матеріалів (ПМ) та виробів з них на наявність токсичних інгредієнтів .

  За останні роки збільшилась кількість звернень громадян із скаргами на погіршення самопочуття після проведення євроремонтів у своїх квартирах чи на робочих місцях, або після придбання меблів. Для гострого отруєння від формальдегіду, який виділяється з будівельних матеріалів, характерне подразнення слизових оболонок очей і верхніх дихальних шляхів: сльозотеча, біль в очах, першіння в горлі, нежить, чхання і кашель, біль і відчуття тиску в грудях, задишка, ядуха. Одночасно наростає загальна слабкість, пітливість, головний біль; ноді виникає запаморочення, відчуття страху, хитка хода, судоми, гіперемія шкіри обличчя, слизової оболонки носа, носові кровотечі. У нічний час кашель і задишка посилюються.


  Після проведення лабораторних досліджень виявляється перевищення гранично допустимої концентрації формальдегіду і фенолу, як в повітрі приміщень , так і з частин меблів (ДСП, ДВП та інші) . Причиною невідповідності ДСП та інших будівельних матеріалів до Нормативних Документів вважається порушення технологічного процесу під час виготовлення. Підтвердженням того самого «полімерного буму» в нашій країні стало наше опитування жителів м. Полтави. Проаналізувавши отримані результати, ми прийшли до висновку, що лише дуже малий відсоток насправді усвідомлює потенційну небезпеку ПМ для свого організму .

Що може бути кращим, аніж спокійний відпочинок вдома, після напруженого дня навчання, або праці, коли у вас є можливість зібратися всією сім’єю разом, розслабитись, поговорити один з одним на безліч тем , або ж просто спокійно подивитися телевізор? Вдома ми відчуваємо себе, наче у власній фортеці, далеко-далеко від усього бурхливого та зайнятого світу. Але в останні десятиліття наші фортеці дедалі частіше перетворюються на отруйні газові камери, і замість того, щоб повністю розслабитись, ми і наші рідні наражаємось на небезпеку.
Мова йде про полімерні матеріали, які в прямому сенсі нас оточують. У середньому, в квартирі можна нарахувати 150- 200 виробів з ПМ , які при порушенні технології виробництва та неповній полімеризації, можуть виділяти небезпечні для організму людини речовини. Однією з таких речовин є формальдегід. Цей канцероген може легко перетворити ваш відпочинок вдома на сильні головні болі, швидку втому, сльозотечу та інші неприємні алергічні реакції, і здогадатися, що саме він є цьому причиною можуть тільки одиниці. Отже, відпочинок, скоріш за все, буде зірвано, і не на один день, адже здатність виділятися у повітря швидко не втрачається. Давньогрецький лікар та філософ Гіппократ казав: «Безпричинна втома віщує хворобу». Взявши до уваги ці слова та результати досліджень вчених нашого часу, можемо зробити висновок, що перевтомлюючись на роботі, або навчанні, а потім, вдома, під впливом газовиділень із полімерних матеріалів, імунітет та організм людини в цілому, може сильно послабшати, що призведе до небажаних результатів. Наприклад, доведено, що при сильному та довгочасному впливі формальдегіду на організм людини, розвиваються злоякісні пухлини та виникають мутагенні властивості.
Але сучасний науково-технічний прогрес неможливий без створення нових спеціальних матеріалів, що мають специфічні властивості, які, на перший погляд, навіть несумісні. Це жорсткість та еластичність, твердість і надтекучість, розчинність у воді й нерозчинність, газопроникність та газонепроникність тощо. Такі протилежні властивості, які виключають одна одну, поєднуються в полімерах. Полімери побудовані з макромолекул, до складу яких входять десятки і сотні тисяч атомів. У зв’язку з цим такі матеріали мають велику відносну молекулярну масу.
П М можуть знаходитись в трьох релаксаційних станах - склоподібному, високо еластичному і в’язкотекучому. Відмінність між ними проявляється не тільки в інтенсивності теплового руху структурних елементів, а й в характері деформацій. Так, зовнішня механічна дія на полімер, що перебуває у високо еластичному стані, зумовлює пружні деформації, а у в’язкотекучому – незворотні пластичні деформації .
Одним з найнебезпечніших мономерів в складі полімерних матеріалів є формальдегід. Формальдегід не вельми популярне слово, для більшості з людей ні з чим не асоціюється , але , на жаль , у житті , у побуті формальдегід нас просто «оточує». Він широко застосовується у виробництві: у медичній , хімічній та лісовій промисловості, і без нього багато підприємств просто б зупинилися , з усіма відповідними наслідками. Тобто формальдегід годує сотні тисяч людей!
Застосовують його при виготовленні пластичних мас , а основна частина цього канцерогену йде на виготовлення ДСП та інших деревостружкових матеріалів. У них фенол - формальдегідні смоли становлять 6-18% від маси стружки. Такий склад значно здешевлює меблі і робить їх більш доступними для кожного. Але що ми отримуємо натомість , заощадивши на ціні ? А в навантаження до меблів , зроблених з таких матеріалів , ми отримуємо досить пристойну діжку з фенол - формальдегідною смолою , яка постійно виділяє цей самий газ – формальдегід .
Полімерні матеріали один з найпоширеніших предметів у будівництві. Ще на початку минулого століття їх вихваляли та прославляли, як найзручніший матеріал у світі, адже за допомогою ПМ можливо виготовити майже все. І до цього часу в нашій країні, на відміну від інших європейських країн, продовжується так званий «полімерний бум». Люди вважають ПМ вирішенням усіх проблем та незручностей, але не замислюються про негативні боки цих матеріалів. Мономери полімерів дуже реактивні та біологічно агресивні - вони здатні вражати шкіру і слизові оболонки, впливати на печінку та репродуктивну функцію. Можливі виникнення злоякісних пухлин.
Шляхи потрапляння токсичних інгредієнтів з ПМ у організм людини найрізноманітніші. Починаючи від надходження через дихальні шляхи речовин, які постійно виділяються у житлових приміщення , або офісах, закінчуючи їх потраплянням під час розваг, або просто через банальні, на наш погляд, звички.
Звичайно ж, повністю відмовитися від полімерних матеріалів просто неможливо, адже деякі з них допомагають нам у житті. Але слід все ж таки замислитись щодо обмеження їх кількості навколо нас, хоча б у домашніх умовах; необхідності консультацій зі спеціалістами ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», щодо вибору правильних будівельних матеріалів, правильності виконання ремонтних робіт, та заходів зниження можливої негативної дії на організм.

Матеріали підготувала

лікар – лаборант – гігієніст сангіглабораторії ДУ «Полтавський ОЛЦ МОЗ України»

Копалейшвілі І. К.

Відокремлені структурні підрозділи

poltava regions

Корисні посилання

ban-radaban-prezidentban-kabminban-mozpoltava-oda