Державна установа
«Полтавський обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України»

В Полтавській області за 2015 р. зареєстровані 3 вип. захворювань людей на гарячку Західного Нілу (ГЗН), по 1 вип. у м.Полтава, Полтавському та Кобеляцькому районах. (Всього по Україні – 4; 1 – у Запорізькій обл.)
Хворіли дорослі, жінка у віці 65 р. та чоловіки у віці 23 і 40 років. мешканці м. Полтава, с.Цибулі Полтавського району та с.Рубани Кобеляцького району.


У перших двох випадках інфікування, внаслідок отримання укусів від комарів, могли відбутися за місцем проживання; у третьому випадку – хворий зазнав нападів комарів під час риболовлі на березі р.Ворскла у смт.Білики Кобеляцького району. Засоби захисту від комах захворілі не застосовували.
Двоє захворіли у серпні 2014 року, один – у травні 2015 року і лікувались у ПОКІЛ та у Кобеляцькій ЦРЛ з приводу ЛНГ, ГРВІ та Г.пієлонефриту? Діагнози «ГЗН» підтверджені у вірусологічній лабораторії ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України».
Впровадження реєстрації захворювань на ГЗН в Україні розпочате з 2006 року. З того часу, станом на 01.01.2016, офіційно захворювання зареєстровані у 88 хворих, у т.ч. – 23 у Полтавській області, де діагностика впроваджена з 2011 року. В області станом на 01.01.2016 налічується 14 територій, ензоотичних з ГЗН.
Через відсутність належного рівня лабораторної діагностики (наборів тестсистем), при значній кількості природних осередків та ензоотичних територій з ГЗН, які виявлені на території країни, епідемічна ситуація з цієї інфекції в Україні практично не визначена. Ймовірно, значна кількість захворювань на ГЗН не виявляється і проходить під іншими діагнозами (Лихоманки неясного ґенезу, вірусні енцефаліти, менінгіти, ГРВІ тощо).
Реалізації можливості передачі збудника від тварин (переважно птахів) до людини через укуси комах сприяють такі фактори епідемічного ризику, як потепління клімату, перетинання Полтавської області широко фронтальним меридіанним шляхом міграції птахів, наявність переносників (різних видів комарів родів Culex та Aedes і місць, сприятливих для їх виплоду: від водойм до калюж та підвалів будинків), а також – можливість циркуляції вірусу та збереження його у природних осередках у несприятливий період за участю іксодових, гамазових та аргасових кліщів.
Зважаючи на залежність епідемічної ситуації від факторів, які впливають на природне середовище і середовище життєдіяльності людини, неможна виключати можливості подальшого погіршення епідемічної ситуації з ГЗН та інших трансмісивних захворювань, які передаються переносниками.
Реєстрація випадків захворювань на ГЗН, а також результати сероепіде-міологічних досліджень щодо визначення наявності імуноглобулінів класу G до вірусу ГЗН у хворих з ознаками інфекційної патології, дозволили засвідчили існування циркуляції в природному середовищі Полтавської області вірусу ГЗН та потенціалу щодо подальшої розшифровки лихоманок неясного ґенезу.
За 5 років обстежено 166 хворих з ознаками інфекційної патології, переважно госпіталізованих у ПОКІЛ. У 45 випадках (27,02%) визначення наявності імуноглобуліниів класу G до вірусу ГЗН. Діагноз «ГЗН» встановлено 23 хворим.

2. Про епідемічну ситуацію з іксодових кліщових бореліозів
у Полтавській області за 2015 рік

За 2015 р. по Полтавській області зареєстровані 153 вип. хвороби Лайма (ХЛ) – 10,62 на 100 тис.нас., що майже у 3,5 рази вище показника 2014 р. (3,01 при 44 вип.) та майже у 10 разів перевищує середній багаторічний рівень по області. (Всього по Україні 301; 0,7 на 100 тис. нас.)
Найбільше випадків ХЛ зареєстровано в м. Полтаві (69), у Полтавському (12), Лубенському (11), Козельшинському, Новосанжарському (по 8) районах. На інших територіях – від 1 до 6 випадків. Не реєструвалась ХЛ лише на 8 адмінтериторіях з 28.
Інфікування хворих бореліями у 149 випадках відбулося на території Полтавської області (у т.ч. 102 випадках – на раніш визначених як ензоотичні з ІКБ територіях і у 47 випадках – на нових).
За межами Полтавської обл. бореліями інфікувані 4 хворих.Стільки ж хворих інфіковані у межах Полтавської обл.і зареєстровані на інших адмінтериторій України.
Переважна більшість хворих – дорослі, віднесені до гр. ризику як власники присадибних ділянок, мешканці сільської місцевості.
6 випадків захворювань можна пов'язати з такими, що пов'язані з професійною діяльністю, а саме: пасічник, геофізик, тракторист лісництва (Чалівське) і 3 працівники установ, які знаходяться у лісових масивах (озеленювач і слюсар Миргородкурорту, працівник туб санаторію).
У 2015 році в епіданамнезі 20 хворих – напади кліщів у лісових масивах, лісосмугах, на луках. З відпочинком на біля водоймищ пов'язаний 21 випадок, у паркових осередках великих міст – 11.
Про факт присмоктування кліща вказали 94 (61,4%), укус комахи – 26 (17,0%) та не помічали або заперечували – 33(21,6%) хворих.
Підставою для постановки діагнозу стали: епіданамнез, клінічні прояви та лабораторне підтвердження.
З 1 листопада 2013 року в лабораторії ОНІ ДУ «Полтавський обласного лабораторного центру Держсанепідслужби України» впроваджено діагностику кліщового бореліозу методом ІФА. Але лікарі віддають перевагу обстеженню хворих в лабораторії «Синєво», де на місті організовані і відбір крові і сплата за послугу та гарантований швидкий результат.
У 2015 році в ІФА виявлялась наявність антитіл до B. Burgdorferi досліджено 86 проб сироватки крові на Ig М та 144 – на Ig G. Визначено 8 позитивних результатів на Ig М та 21 на Ig G.
З цих досліджень с профілактичною метою, для серологічного скринінгу, обстежені 98 донорів з Лубенського району(50), м.Полтава (27), м.Кременчук (21).
Отримані 7 позитивних відповідей щодо Ig G (відповідно: 50/5,27/1, 14/1) у титрах від 1:200 до 1:400, що засвідчило факт циркуляції збудника на зазначених територіях.
В області запроваджена реєстрація осіб, які зазначили напад кліщів. Заклади ДСЕС звітували про те, що за 2015 рік зареєстровано 1416 таких звернень (проти 528 у 2014 р.).
В лабораторії ОНІ ПОЛЦ ДСЕСУ за допомогою темнопольної мікроскопії досліджено 124 кліщі; 6 позитивних знахідок визначено при дослідженні кліщів таких територій: Парк інтернаціоналістів, м. Кременчук;
Архимандридський парк, м.Полтава (з людини); пров.Соколова, м.Полтава (з людини); с.Михайлівка (р-н невідомий, з мешканця Полтави); с.Тахтаулове Полтавського району; с.Вельбівка Гадяцького району (з тварини).
У Львівський НДІ епідеміології та гігієни МОЗ України у 2015 р. направлено для досліджень на борелії 271 кліщ; досліджено 210. Полі-антитіла до збудників Лайм-бореліозу визначені у 20 випадках за допомогою непрямої реакції імунофлюоресценсії при дослідженні іксодових кліщів, зібраних на територіях Полтавської області у березні – травні 2015 року, а саме: с. Деревки Котелевського району; смт Білики Кобеляцького району, зона р.Ворскла табір «Ромашка»; с.Тарасівка Оржицького району; с.Плехів Оржицького району; Млини Лохвицького району.
Окрім цього, 2 позитивні результати досліджень на наявність боре лій у кліщах, які напали на людей у м.Миргород і у с.Білоцерківка Великобагачанського району, визначені в лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Харківський ОЛЦ ДСЕСУ».
За 2015р на території Полтавської обл. активність проявлена на майже чверті старих територій, визначено 47 нових територій, ензоотичних з ІКБ.
Станом на 01.01.2016 в області налічується 221 населений пункт та 2 географічно не уточнених території, ензоотичні з ІКБ, на усіх 28 адміністративних територіях області

3. Про епідемічну та епізоотичну ситуацію із зоонозних інфекцій
(туляремія, сибірка, бруцельоз, лістеріоз, орнітоз, псевдотуберкульоз)
та заходи їх профілактики в Полтавській області у 2015 році

У 2015 році в Полтавській області випадки захворювань серед людей і тварин на бруцельоз, туляремію, сибірку, орнітоз, еризипелоїд, лістеріоз, псевдотуберкульоз не реєструвались. По Україні серед людей зареєстровані 1 вип. бруцельозу у Чернігівській обл.; 3 вип. лістеріозу: 1 у Волинській обл. і 3 – у Харківській.

3.1. Туляремія
Останні 3 випадки захворювань людей на туляремію в області були зареєстровані у 1998 році в Оржицькому районі (серед мешканців ензоотичних територій: 2 в смт Оржиця, 1 у с.Новий Іржавець).
По Україні за 2015 рік – 1 вип. у Волинській обл.
Природні осередки туляремії сформувалися на території 6 районів Полтавської області (Оржицький, Семенівський, Гребінківський, Лохвицький, Пирятинський, Лубенський).
За офіційним Переліком ДЗ «ЦСЕС МОЗ України» від 15.05.2011 року № 04.4.02.01/60-1064, на ензоотичних з туляремії територіях є 51 населений пункт Полтавської області. Станом на 01.01.2016 там налічувалось 64578 мешканців, 8330 з яких підлягали щепленням проти туляремії. Щеплення не проведені через відсутність вакцини. З цієї причини щеплення проти туляремії в області майже не проводяться з 2003 року.
Обсяги лабораторних обстежень хворих з підозрою та «сигнальними» симптомами особливо небезпечних інфекційних захворювань з року в рік зменшуються. Так, якщо на туляремію до 2001 року щорічно обстежувалось до 200 і більше осіб, то з 2002 року обстежується менше 100 осіб на рік, з 2008 року – менше 30, з 2012 року – менше 10 за рік. У 2015 році на туляремію серологічно люди не обстежувались через те, що запаси туляремійного діагностикуму були вичерпані.
У 2015 році для проведення епізоотологічних обстежень території області відбулося усього 6 виїздів зоогрупи з 11 запланованих, у т.ч. 3 – на території, ензоотичні з туляремії (Оржицький, Лубенський, Лохвицький райони); 3 – на інші території: Котелевський, Новосанжарський Полтавський райони. Об'єкти довкілля доставлені також з м.Полтава.
У 2015 році відпрацьовано 1400 пасткодіб, зібрано і доставлено з міст, районів і досліджено в лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 84 гризуни, 151 проба води з відкритих водойми. Добуто 1128 кліщів, доставлено 247 вошей. (Воші і 271 кліщ були передані для подальших досліджень у ЛНДІ еідеміології і гігієни).
Лабораторні дослідження об'єктів довкілля в лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України», як і у 2014 році, проводились переважно з використанням методу біопроб (в обмеженій кількості через недостатню кількість лабораторних тварин).
Можливість проводити серологічні дослідження на туляремію з'явилася лише у кінці року після придбання діагностикуму для проведення досліджень методом РНГА.
Бактеріологічно досліджено 720 екз кліщів, 84 гризуни,151 проба води відкритих водоймищ та 24 проби соломи. Результати негативні.
Із 84 добутих за рік гризунів серологічно, методом РНГА досліджено лише 27. При цьому, у 5 випадках визначена наявність антитіл до F.tularensis.
При серологічному дослідженні проб соломи у 4 випадках з 24також визначена наявність антитіл до F.tularensis.
Внаслідок чого визначено 5 нових територій, активних з туляремії:
1. Полтавський район комплекс Лісові Поляни;
2. Полтавський район, с.Новоселівка;
3. Полтавський район с.Терентіївка (за північно-східною околицею м.Полтава);
4. Полтавський район с.Брунівка і с.Надержинщина (поле між селами);
5. м. Полтава, мікрорайон Вакуленці (лісовий масив біля дач Полігону).
До 2015 року активність природних осередків туляремії в області за останні 13 років підтверджена у 2003, 2004, 2005, 2007, 2010, 2011 роках виділенням збудника та серопозитивними знахідками.
У Полтавському районі та м.Полтава випадки захворювань людей на туляремію реєструвались до 1950 року (до впровадження імунізація проти туляремії): 31 випадок у 1948 – 1949 роках; 1 випадок по м.Полтава у 1968 р.
У післявоєнні роки (1948 – 1949) випадки захворювань людей на туляремію зареєстровані також у Карлівському (812), Машівськокму (84), Решетилівському (16), Чутівському (468) районах.
Викладене може свідчити про відновлення активності природного осередку туляремії та про актуальність для Полтавської області роботи по епіднагляду за природно-осередковими захворюваннями не тільки на офіційно визначених ензоотичних територіях, але і на інших, географічно схожих. Визначення меж осередків (стану інфікованості гризунів, кліщів, інших переносників та об'єктів довкілля) триватиме.
3.2. Сибірка
За останні 25 років по області зареєстровано 8 спорадичних випадків захворювань тварин на сибірку, останній – у 2000 р. в Диканському районі; попередні – в Кременчуцькому, Зінківському, Хорольському, Лохвицькому, Миргородському, Гребінківському районах.
Останній випадок сибірки серед людей в Полтавській області зареєстрований у 1996 році в Миргородському районі, с. Комишня (з вмісту везикул на шкірі хворого було виділено 2 культури збудника Bacillus anthracis).
На сибірку люди у 2015 році, як і у 2012, 2013, 2014 – не обстежувались.
На наявність збудників сибірки у 2015 році досліджено 115 проб ґрунту з худобомогильників. Результати негативні.
За повідомленням Головного управління ветеринарної медицини, в області налічується 605 стаціонарно небезпечних пунктів по сибірці, 274 місць поховань тварин.
3.3 Бруцельоз
За 2015 рік обстежено серологічно на бруцельоз 8 осіб з негативним результатом (в реакціях Райта та Хеддельсона).
За повідомленням Головного управління ветеринарної медицини: епізоотична ситуація з бруцельозу благополучна.
3.4. Лістеріоз
У 2015 р. в Полтавській області випадки захворювань на лістеріоз не зареєстровані (останній 1 випадок був у 2014 р.; попередні 2 – у 2009 р.)
На лістеріоз обстежено 84 хворих, досліджено 720 проб кліщів, 128 проб харчових продуктів та продовольчої сировини (у 2014- 635). Результати, як і у 2014 р., негативні.
3.5. Орнітоз
У 2015 році, як і у багато попередніх років, лабораторні обстеження людей та дослідження об'єктів довкілля на орнітоз не проводились через відсутність тест-ситем (діагностикумів).
3.6. Псевдотуберкульоз
У 2015 році у Полтавській області випадки захворювань на псевдотуберкульоз не зареєстровані. Попередні випадки були зареєстровані: у 2014 році – 1 (завезений з Херсонської області), у 2013 році – 2 місцеві (Полтава і Полтавський район).
Щодо серологічних обстежень на псевдотуберкульоз – діагностикум, як і у минулому році, майже відсутній.
Серед об'єктів довкілля бактеріологічно на ієрсиніози в області досліджено 659 проб змивів з овочів та обладнання, 84 проби гризунів, 720 проб кліщів. Результати негативні.
Серологічно з 03 кишковоієрсиніозним та псевдотуберкульозним діагностикумами досліджено 47 гризунів (з 84 добутих за рік). Результати негативні.

4. Про епізоотичну та епідемічну ситуацію з лептоспірозу
в Полтавській області та заходи профілактики у 2015 році

Природні осередки лептоспірозу в Полтавській області офіційно визначені на території 10-ти районів Полтавської області: Глобинський, Кобеляцький, Лохвицький, Лубенський, Миргородський, Оржицький, Пирятинський, Полтавський, Семенівський, Хорольський. Але межі осередків значно ширші. Активність природних епізоотій лептоспірозу в області підтверджується щорічною реєстрацією випадків захворювань людей та під час епізоотологічних обстежень територій, у т.ч. – за межами офіційно визначених ензоотичних територій. Останні 4 роки, особливо – у 2015, значно частіше виявляються гризуни, інфіковані лептоспірами.
Під час епізоотологічних обстежень, здійснених у 2015 році у Лохвицький, Лубенський, Котелевський, Оржицький, Полтавській і Новосанжарський райони, а також із жилого сектору м.Полтава добуто і досліджено на лептоспіроз 84 гризуни. При лабораторному дослідженні тваринок серологічно в РМА наявність антитіл до збудників лептоспірозу визначена у 29 випадках (34,52%). Це були:
- 2 гризуни, добуті у природному середовищі навколо с.Тарасівка Оржицького району: 1 миша польова (L.Icterohaemorragiae у титрі 1:40) і 1 миша лісова (L.Icterohaemorragiae у титрі 1:40 та L.Grippotyphosa у титрі 1:40). Попередні позитивні знахідки щодо інфікованих лептоспірами гризунів, на цій території були у 2004, 2005, 2006, 2007 роках;
- 4 миші домові, добуті у природному середовищі Полтавського району: 2 (L.Autumnalis 1:80 та L.Autumnalis 1:40) з лісового масиву біля р. Свинківка поблизу території комплексу Лісові Поляни; ще 2 (L.Balum 1:40+L.Australis1:40 таL.Balum1:40+F.Tularensis1:20) з околиці с.Новоселівка;
- 7 гризунів з території м.Полтава: 5 мишей домових (1 L.Australis 1: 40; 1 L.Pyrogenes 1:160+L.Australis 1:40; 2 L.Pyrogenes 1:40+ L.Balum1:4; 1 L.Pyrogenes 1:40) з житлового сектору м.Полтава; 1 м.лісова (L.Australis 1:80+L.Autumnalis 1:40); 1 бурозубка (L.Australis 1:40+F.tularensis 1:20). Усі добуті на околиці м.Полтава у лісовому масиві біля дач Полігону мікрорайону Вакуленці;
- усі 16 гризунів, добутих у лісосмузі і житловому секторі с.Кунцеве Новосанжарського району, мали антитіла до збудників лептоспірозу: 1 миша лісова (L.Australis 1:40та L.Ballum 1:40), 3 бурозубки (L.Australis від 1:20до 1:40таL.Ballum1:40)і 12м.дом. (L.Australis1:40та L.Ballum від 1:40 до 1:80)
Внаслідок епізоотичних обстежень у 2015 р. визначена 1 нова територія, ензоотична з лептоспірозу: с.Кунцеве Новосанжарського району.
За повідомленнями Головного управління ветеринарної медицини в Полтавській області, 1 неблагополучний пункт по лептоспірозу свиней зареєстрований у січні у 2015 р. в господарстві Котелевського району (у СТФ СВК «Батьківщина» смт.Котельва), підтверджений лабораторно визначенням етіологічного фактору: L.Pomona (дослідження № 000087 від 19.01.2015). Неблагополуччя, станом на 01.11.2015 було ліквідоване.
Попереднє неблагополуччя по лептоспірозу ВРХ оголошувалось в по господарству Лохвицького району у 2011р., було оздоровлено у червні 2012 р
22 особи з Котелевського району (контактні по осередку захворювання тварин) обстежені на лептоспіроз за епідпоказами, у зв'язку з оголошенням господарства, неблагополучного по лептоспірозу свиней. Результати обстежень людей негативні.
У Полтавській обл. за 2015 р. зареєстровані 4 вип. захворювань людей на лептоспіроз (0,28 на 100.тис.нас.), що на 10 менше 2014р. (відповідно 14 та 0,97). Випадки зареєстровані: у Лохвицькому районі – 2, у Миргородському та м.Комсомольськ – по 1.
Хворіли чоловіки з сільської місцевості – 3, та з міста – 1, у віці: 21, 25, 34, 47 років. Не працює 1, інші працюють: електрик, водій на підприємствах та оператор машинного доїння у тваринницькому господарстві.
Захворіли у липні – 1, у серпні – 3. За меддопомогою звернувся від початку захворювання на 3-й день-3, на 5-й-1 з діагнозами: 2 «Лептоспіроз?», «ВГ? Лептоспіроз?» «ГРВІ». Госпіталізовані у день звернення – 3, на 3-й день – 1. Всі у інфекційні відділення з діагнозом «Лептоспіроз».
Діагноз підтверджений лабораторно; серологічним методом в РМА у лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України».
У двох випадках досліджувались парні сироватки. В першому з них сироватки були відібрані на 3-й і на 10-й дні від початку захворювання; в остааній сироватці визначені антитіла до L.Icterohaemorragiae у титрі 1:800 та до L.Yavanica у титрі 1:400. В другому вип. сироватки, відібрані на 5-й і на 9-й дні від початку захворювання, дали негативні результати, а у сироватках, відібраних на 15-й і на 25-й дні від захворювання визначені антитіла до L.Icterohaemorragiae у титрах, відповідно, 1:10 і 1:100 та до L.Yavanica у титрах 1:100 та 1:200.
Третій і четвертий хворий обстежені в РМА на лептоспіроз лише однократно, відповідно, на 8-й і на 12-й дні від початку захворювання. В одного з них визначені антитіла до: L.Icterohaemorragiae 1:100, L.Gaebdomadis1:100, L.Yavanicа 1:200; у іншого – до L.Icterohaemorragiae 1:100, L.Yavanica 1:100, L.Canikola 1:200.
В осередках захворювань людей на лептоспіроз контактні (особи, які перебували в аналогічних з захворілим умовах) здорові.
З чотирьох зареєстрованих, найбільш вірогідним для трьох хворих був водний шлях передачі збудника під час купання, риболовлі в ставку с. Піски Лохвицького району, р.Псел у с.Великі Сорочинці Миргородського району, р.Дніпро в районі дач «Мічуринець» м.Комсомольськ. Не виключена можливість інфікування 1на робочому місці у тваринницькому господарстві (доказів нема; господарство благополучне, персонал лабораторно не обстежений).
В усіх випадках найбільш вірогідне джерело збудника – гризуни.
За останні 9 років інфікування людей відбулося за межами офіційно визначених природних осередків у 46 випадках, у т.ч. у 2015 році – у 1 випадках з 4-ох зареєстрованих (м.Комсомольськ). Така ситуація є підставою для розширення меж пошуку природних осередків лептоспірозу в області шляхом епізоотологічних обстежень території.
Зазначене засвідчує факт циркуляції збудників лептоспірозу у природному середовищі, нестійку епідемічну ситуацію з лептоспірозу.

5. Про стан надання антирабічної допомоги населенню
та заходи профілактики сказу у Полтавській області у 2015 році

В Україні у 2015 році зареєстровані 6 випадків захворювань людей на сказ: по 2 у Дніпропертовській і Донецькій областях, по 1 – у Одеській і Харківській.
За 2015 р. в ЛПЗ Полтавській області за антирабічною допомогою звернулися 2418 осіб – 167,8 на 100 тис.нас., (що майже на рівні пок. 2014 р. – 162,9 при кількості звернень 2362). Серед постраждалих 624 дитини (у 2014 р. – 615).
Постраждали від диких тварин 80 – 3,3%. Переважна більшість постраждала від домашніх тварин (собак, котів, сільгосптварин і декоративних гризунів) 2338 – 96,7% , з них від бездоглядних собак і котів – 568 (23,5%). Від тварин, хворих на сказ постраждали 28 – 1,16% (проти 8 вип. у 2014 р.), у т.ч. - від єнота – 1, від бездоглядних собаки та кота – по 1, від хазяйських, відповідно – 8 та 9; від СГ тварин – 8. Масові напади тварин на людей не зареєстровані.
Для надання антирабічної допомоги було госпіталізовано 231 особу на 1663 дні; було видано 57 лікарняних листів на 406 днів непрацездатності.
З 2013 р. заклади держсанепідслужби імунобіологічні препарати для щеплень не отримують, моніторинг руху препаратів не проводять. З метою контролю за наявністю антирабічних препаратів, здійснюється контроль за наявними залишками. Надавались пропозиції ДОЗ ОДА щодо їх перерозподілу, який проводився, але препаратів було вкрай недостатньо.
Внаслідок такої ситуації 111 постраждалим від тварин призначене анирабічне лікування не розпочате взагалі. У 17 випадках курс лікування не було чим завершити; відсутнвсть антирабічного імуноглобуліну (АІГ) призвела до надання антирабічної допомоги у неповному обсязі ще 131 постраждалому від тварин. 4 отримали АІГ, придбаний за кордоном.
Про цю ситуацію впродовж 2015 року направлено 4 листи спільні листи ДОЗ ОДА та ГУ ДСЕСУ в МОЗ України.
Питання щодо проведення заходів профілактики сказу заслухані (кількість): в органах виконавчої влади - 4; на засіданнях НПЗК - 45; на засіданнях комісій з питань ТЕБ та НС - 1; на колегіях управлінь охорони здоров'я- 5; на облколегіях санепідслужби щоквартально; на медрадах - 30; на апаратних нарадах СЕС – 21. Проводились освітні заходи.

6. Про результати епіднагляду за рикетсіозами у Полтавській області

В Україні у 2015 році зареєстрований 1 випадок захворювання на гарячку-Ку у Одеській обл.
За 2015 р. у Полтавській області зареєстровані 1184 випадки ураження населення педикульозом, пок. – 82,16 на 100 тис. нас., що удвічі перевищило рівень 2014 р. (53,7 при кількості уражених 784). Як і у 2014 р. зареєстровані 8 вип. змішаного педикульозу та 1 вип. одежного (у 2014 р. – 2) (Дод 1).
Ріст відбувся за рахунок ураженості педикульозом дитячого населення: пок. на 100 тис. дит.нас. збільшився на 58,07% – 474,82 при кількості вип. 1116 (у 2014 р. відповідно – 300,15 та 706). А саме: серед дітей інтернатних закладів – у 4 рази (1757,3 проти 399,15 у 2014 р.); серед дітей, які відвідують дошкільні заклади – у 3 рази (92.5 проти 32.6); майже удвічі – серед неорганізованих дітей (61,6 проти 32,65); у півтори рази – серед учнів шкіл та середніх спеціальних закладів. (Додаток 2).
Зросла кількість уражених педикульозом закладів: Дошкільних – уражено 29 проти 13 у 2014р.; ЗОШ – 147 проти 128; інтернатів – 7 проти 5; училищ – 10 проти 7. (Додаток 2).
За даними закладів ДСЕС у 2015 р. з досліджень на рикетсіози в області проводились дослідження на висипний тиф в РА (реакція Вейгля); обстежені лише 178 осіб, результати негативні.
У Полтавській області обстеження на висипний тиф проводились в РА (реакція Вейгля). Обстежено 178 хворих з лихоманками неясного ґенезу, у т.ч. в лабораторії ОНІ – 8, в ЛПЗ м. Кременчук – 152, м.Комсомольськ – 14, у Лубенському районі – 4. Результати негативні.
У Львівський НДІ епідеміології та гігієни було направлено для досліджень 247 екз. вошей, знятих з 51 людини. Досліджено 130 вошей, знятих з 29 людей. Була визначена інфікованість вошей збудниками волинської гарячки, висипного тифу та збудниками обох захворювань.
Воші, інфіковані збудниками волинської гарячки, були зняті зі школярів, мешканців м.Полтава і м.Комсомольськ. Воші, інфіковані збудниками висипного тифу, були зняті зі школярів м.Полтава і с.Великі Сорочинці Миргородського району (інтернат). Воші, інфіковані і збудниками волинської гарячки і збудниками висипного тифу були зняті зі школярів, мешканців м.Полтава, м.Гадяч.
Діти, з яких були зняті інфіковані збудниками воші, відвідували вісім шкіл та 1 дитсадок у м.Полтава, 2 школи у Гадяцькому районі та 1 у м.Комсомольськ.
Воші були зняті працівниками відділень дезінфектології лабораторних центрів Держсанепідслужби України у м. Полтава, у м.Комсомольськ, у Миргородському та у Гадяцькому районах під час обробки головного педикульозу.
7. Епідемічна ситуація з туберкульозу

З 1991 року в області утримується тенденція до росту захворюваності на туберкульоз. Щорічні рівні захворюваності на туберкульоз по Полтавській області нижчі, ніж по Україні в цілому, але епідемічна ситуація залишається незадовільною (19 років рівні захворюваності перевищують епідемічний поріг).
За 2015 рік у закладах Держсанепідслужби по області зареєстровано 723 випадки захворювань на вперше діагностований туберкульоз органів дихання (ВДТОД) – 50,17 на 100 тис. нас, що суттєво не відрізняється від рівня 2014 року (51,5 при кількості випадків – 747). По Україні – 52,45 при кількості випадків 22099)
Аналогічна ситуація щодо дитячого населення – 13 вип. (5,53), у 2014р. – 16 (6,8). По Україні 9,01 при кількості випадків 684.
Епідемічна ситуація по туберкульозу у 2015р відрізнялась від ситуації 2014:
- подальшим збільшенням кількості дітей, неохоплених профілактичними щепленнями вакциною БЦЖ (план імунізації новонароджених виконаний на 16,5% (у 22014 – 33,7%), дітей у віці 7 років не щеплювали (у 2014 р.– 6,3%);
- збільшенням випадків туберкульозу органів дихання з ВК+ (397 проти 382) та питомої ваги цих випадків серед уперше виявлених (54,9% проти 51,1);
- значним збільшенням рецидивів ВК+ (262 проти 238);
- збільшенням виявлення кількості хворих на активний ТОД за допомогою флюорографічного методу (556 проти 498, у т.ч. з ВК+ 351 проти 289).
Незадовільна епідситуація у 2015 році і за кількістю територій з перевищенням епідпорогу – 15 з 28 (2 попередні роки – по 20).
При усіх цих показниках – свідченнях епідемічного неблагополуччя, рівень захворюваності на ВДТОД в цілому по області за рік навіть знизився на 3,21% (50,17 проти 51,5). Контроль СЕС за повнотою обліку хворих на туберкульоз не проводиться (перевірки заборонені). Інфекційний контроль в тубзакладах здійснюється переважно у вигляді самоконтролю.
Обсяги протиепідемічних заходів в осередках в сучасних умовах значно скорочені (проведення заключної дезінфекції у випадках необов'язкової ізоляції хворих-бактеріовиділювачів недоцільне).
Камерним методом виконано 150 заявки, тоді, як загальна кількість заявок на заключну дезінфекцію в осередках складала 492.
Серед свідчень неефективних профілактичних заходів та несприятливого прогнозу щодо розвитку епідемії туберкульозу:
- значна кількість територій, на яких перевищений епідемічний поріг
(від половини у 2004 році до більш, ніж 20 з 28 за кожні останні 3 роки (у 2015 – 15); за відсутність стабілізації епідемічного процесу – факти значного перевищення епідемічного порогу захворюваності то на одних, то на інших територіях області всупереч незначних коливань показника захворюваності в цілому по області, який щорічно не суттєво перевищує епідемічний поріг);
- висока питома вага кількості хворих серед уперше виявлених з туберкульозом органів дихання, які виявляються на епідемічно-небезпечній (з бактеріовиділенням, ВК+) стадії захворювання (51,1% у 2014 році; 41,6% в середньому за попередні 7 років);
- збільшення рецидивів ТОД ВК+ до 262 вип. від 138 в середньому за попередні 7 років, до 2014р (у 2014р – 238); у 2015р. питома вага кількості хворих з рецидивами ВК+ склала 39,8% від усієї кількості зареєстрованих з ТОД ВК+ (ВДТОД ВК+ та рецидиви ВК+) при 38,4% у 2014р.;
- постійне збільшення кількості випадків захворювань на туберкульоз серед дітей (від поодиноких – до 11, 16, 13 за 2013 – 2015 роки).
Таким чином, в цілому в області зберігається тенденція до росту захворюваності на туберкульоз. Існуванню епідемії туберкульозу сприяють та підтримують епідемічний процес:
- соціальні негаразди;
- велика кількість джерел збудників туберкульозу (хворих з туберкульозом органів дихання ВК+), які (з різних причин) не ізольовані (в стаціонар) до припинення бактеріовиділення;
- відсутність умов для належної госпіталізації хворих на туберкульоз (для ізоляції як джерел збудників, та лікування на фоні адекватного харчування);
- значне скорочення обсягів дезінфекційних заходів в осередках туберкульозу (через ліквідацію дезстанцій, скорочення структури санітарно-епідеміологічних закладів);
- неадекватна імунопрофілактика (через відсутність імунобіологічних препаратів);
- епідемія ВІЛ-інфекції (Епідемія туберкульозу існує разом з епідемією ВІЛ/інфекції. Епідемічні процеси обох епідемій тісно пов'язані, підтримують одна одну.

Відокремлені структурні підрозділи

poltava regions

Корисні посилання

ban-radaban-prezidentban-kabminban-mozpoltava-oda