Державна установа
«Полтавський обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України»

Інформація для громадян

Перерва самоізоляції за негативним результатом ПЛР на СОVID-19

(пояснення на запити громадян)

Вірусологічна лабораторія «Полтавський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» (ДУ ПОЛЦ МОЗ У) готова проводити дослідження для осіб груп ризику з числа прибулих із-за кордону. Лабораторія не здійснює прийом пацієнтів та відбір матеріалу від людей для досліджень.
Прибулий із-за кордону має звернутися по телефону до сімейного лікаря для реєстрації та повідомлення про потребу обстеження з метою перерви самоізоляції. Лікувальний заклад забезпечує відбір зразків і доставку їх в лабораторію.
Вартість і терміни досліджень для припинення самоізоляції поки офіційно не визначені. Щодо термінів, варто врахувати час, який знадобиться для організації відбору матеріалу для досліджень і його проведення та обробки результатів.
Вірусологічна лабораторія ДУ ПОЛЦ МОЗ У проводить дослідження на СОVID-19 за допомогою методу ПЛР з метою діагностики у хворих та контролю результатів лікування безоплатно з використанням тест-систем, поставлених за рахунок коштів Держбюджету. Обстеження хворих залишатимуться в пріоритеті.
Лабораторія працює в умовах епідемії. Сучасне лабораторне обладнання завантажується двічі за добу і по 8 годин аналізує проби, після чого видає результати досліджень. Певний час потрібен для підготовки до роботи і оформлення медичної документації. Щодня лабораторія відпрацьовує до 200 проб (тільки щодо СОVID-19, але є і інші важливі дослідження). У червні щоденна кількість прибулих із-за кордону була до 30 осіб. В такій ситуації до отримання результату для осіб, які бажають перервати самоізоляцію, може минути декілька діб.
Рішення щодо припинення самоізоляції на підставі результату ПЛР має певні ризики, про які слід знати, ніж його прийняти.
Можна припускати, але неможна бути впевненим, щодо відсутності контакту з джерелом збудника, особливо перебуваючи в умовах, сприятливих для цього (подорожі, транспорт, тісні приміщення, місця скупчень людей, перебування хворих тощо). Режим самоізоляції дозволяє своєчасно виявити початок хвороби.
Слід зважити на те, що негативний результат обстеження в ПЛР людини без симптомів хвороби не є гарантією того, що людина вже не захворіє і не створює ризиків для оточуючих. Наступні обстеження ПЛР можуть бути позитивними.
Ризик передачі СОVID-19 є найбільшим не тільки з появою клінічних ознаків хвороби, але є і за декілька днів до появи симптомів. Значна кількість випадків захворювань виникає не у прибулих із-за кордону, а у їх родичів, знайомих або колег по роботі через те, що вимоги ізоляції, з різних причин, не були виконані.
Рекомендації щодо дотримання вимог самоізоляції впродовж 14 днів залишаються актуальними.

Наказ №22 від 27.02.2020 року "Про проведення оцінки корупційних ризиків у діяльності ДУ «Полтавський ОЛЦ МОЗ України»

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ПОЛТАВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЛАБОРАТОРНИЙ ЦЕНТР МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ»

НАКАЗ

м. Полтава

27 лютого 2020 року                                                             № 22

Про проведення оцінки корупційних
ризиків у діяльності ДУ «Полтавський
ОЛЦ МОЗ України»

Відповідно до вимог частини другої статті 61 Закону України «Про запобігання корупції», пункту 2 розділу ІІ Методології оцінювання корупційних ризиків у діяльності органів влади, затвердженої рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 02 грудня 2016 року № 126, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 грудня 2016 року за №1718/29848, Антикорупційної програми ДУ «Полтавський ОЛЦ МОЗ України» на 2018-2020 роки,

Н А К А З У Ю :

1. Затвердити склад Комісії з оцінки корупційних ризиків та моніторингу виконання Антикорупційної програми Державної установи «Полтавський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» (далі – Комісія) у складі, що додається (додаток № 1).
2. Затвердити Положення про Комісію з оцінки корупційних ризиків та моніторингу виконання Антикорупційної програми Державної установи «Полтавський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», що додається (додаток № 2).
3. Комісії у місячний строк з дня прийняття цього наказу провести оцінку корупційних ризиків у діяльності Державної установи «Полтавський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» за допомогою аналізу звітних, фінансових, нормативних документів, результатів перевірок, публікацій у ЗМІ та звернень громадян, вивчення думки співробітників та клієнтів, при потребі залучення експертів.

Далі

АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА Державної установи «Полтавський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» на 2018 – 2020 роки

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказом ДУ «Полтавський
ОЛЦ МОЗ України» № 87
від 18 грудня 2017 року

АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА

Державної установи «Полтавський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»
на 2018 – 2020 роки

Преамбула
Цією Антикорупційною програмою Державна установа «Полтавський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» (далі - Юридична особа) проголошує, що її працівники, посадові особи, в.о.директора у своїй внутрішній діяльності, а також у правовідносинах із діловими партнерами, органами державної влади, органами місцевого самоврядування, керуються принципом «нульової толерантності» до будь-яких проявів корупції і вживатимуть всіх передбачених законодавством заходів щодо запобігання, виявлення та протидії корупції і пов’язаним з нею діям.

Далі

ЗАХИСТИМО НАШИХ БАТЬКІВ ВІД КОРОНАВІРУСУ

Із чого починається Вітчизна? З домівки рідної, порогу отчого, маминої колиски, міцної батьківської долоні. У чому початок кожного з нас? У росяній краплині літнього світанку, сонячні намистні калинового кетягу, червленому жарові осіннього листу, тихого подиху весняного грай-вітру. У землі рідній, що дала нас світові, виколосила, виплескала і тримає тепер своєю живою і животворною силою. І які б не судила нам доля життєві мандри, ніякі часи і ніякі відстані не зможуть обірвати струни бентежних мелодій, що єднають людські серця з невичерпними джерелами материнської любові, із землею, яка і колиску гойдала, і дорогу стелила, і силу та наснагу дарувала.
Батьки це коріння роду. Ми усвідомлюємо усією душею яке то щастя – мати маму і тата. Ви з перших наших кроків по землі вірили в нас, надихали, направляли до якихось звершень. Завдяки вас ми виховані в дусі патріотизму та гордості за свій рідний Полтавський край та неньку Україну, за своїх предків, які жили на цій землі і розбудовували та захищали нашу державу. Всі усвідомлюють, що народження дитини – найщасливіша подія в родині. З'явилась нова людина на Землі, спадкоємець, доля якого в руках рідних і близьких. І ким він стане в майбутньому в переважній більшості залежить від батьків, а також рідних, їх розуму, відповідальністю перед дитиною. А ми діти маємо пам’ятати своїх наставників – батьків, які з юних років вели нас молодих у життя, а також завжди берегти та підтримувати їх.
А нині, коли величезним викликом для нашого суспільства стала пандемія коронавірусу COVID-19. Яка охопила всі континенти світу та більшість країн, як ніколи необхідно берегти і підтримувати наших батьків. Нажаль, кількість інфікованих людей на цю особливо небезпечну інфекційну хворобу у світі уже сягає понад 10 мільйонів осіб та померли близько 500 тисяч (5,2%).
В Україні кількість випадків також щоденно збільшується і вже сягає понад 46 тисяч осіб, а нажаль померло 2,6 відсотків людей. Серед осіб старше 65 років захворіло 15 відсотків. Найвища летальність у віковій групі 80- 89 роки – 18,5 відсотків.
Продовжується реєстрація інфікованих на COVID – 19 і в нашій області нажаль, померло 13 людей – в Кременчуці – 5, Кременчуцькому районі – 4, по одному випадку у м. Горішні Плавні, Глобинському, Карлівському та Лубенському районах, 50 відсотків з них це люди старше 60 років.
У зоні підвищеного ризику захворюваності та смертності від нової коронавірусної інфекції знаходяться люди похилого віку. Тому для них дотримання всіх заходів профілактики і способів захисту від вірусів набувають особливого значення і на цьому ми зосереджуємо особливу увагу. У віці таких людей організм ослаблений наявністю ряду захворювань, переважно так званих вік-асоційованих, пов'язаних зі збільшенням тривалості життя: серцево-судинні, легеневі, онкологічні захворювання, цукровий діабет, деменція, захворювання кістково-м’язової системи. Крім того у літніх людей спостерігається зниження імунітету. Тож дотримання здорового способу життя та відмова від тютюнопаління, алкоголізму та інших шкідливих звичок лише підтримує вашу імунну систему.
У зв'язку зі складною епідеміологічною ситуацією в Україні необхідно виконувати ряд нескладних рекомендацій: людям похилого віку необхідно уникати громадських місць і скупчення людей. Допоможіть своїм батькам з наявністю медикаментів і продуктів харчування у них вдома. Самотній людині, яка не може виходити з дому треба звернутися в соціальну службу за допомогою. Зробіть все для того, щоб ваші батьки якомога менше виходили з дому. Але також необхідно дотримуватися рекомендацій людям будь-якого віку, так як хворіють діти, молодь та люди різних вікових категорій. При виході з будинку користуватися індивідуальними засобами захисту, такими як маски, нечипайте обличчя руками. Приділяти особливу увагу гігієні. Користуватися антисептиком для рук, а після повернення додому ретельно мити руки з милом, намилюючи не менше 20 секунд, особливо ретельно після повернення з вулиці або відвідання громадських місць.
Фахівцями обласного лабораторного центру інформація доведена до різних засобів масової інформації щоб захистити батьків та людей похилого віку. І ця роз’яснювальна робота проводиться постійно серед населення області.
В Україні культурні родинні зв’язки завжди вважалися одним з найдорожчих і найважливіших. Народом створено багато прислів’їв і приказок на цю тему: «Міцна сім’я – міцна держава», «Без сім’ї й свого роду немає нації, народу», «Шануй батька і Бога – буде тобі скрізь дорога».
Тож бережемо своїх батьків та людей похилого віку із зрозумінням ставимося до обмежувальних заходів і спокійно їх виконуємо.
Будьте здорові.

Валентин Шаповал
Лікар-епідеміолог ДУ «Полтавський обласний
лабораторний центр МОЗ України»,
Заслужений лікар України,
кандидат медичних наук,
доцент,

Обережно, кліщі!

З березня по жовтень в лісах та парках активуються кліщі. Піки активності припадають на квітень та серпень. Кусючі вампіри небезпечні тим, що здатні передавати збудників різноманітних інфекційних захворювань.
Багаторічними дослідженнями встановлена наявність на території Полтавської області природних осередків багатьох захворювань, які передаються комахами: кліщовий бореліоз (Хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, гарячка Західного Нілу, захворювання, спричинені рядом інших вірусів.
Серед найбільш актуальних для Полтавської області інфекційних захворювань, передача яких здійснюється кліщами, є хвороба Лайма. Перші поодинокі випадки діагностовано у 2002 році. З того часу кількість хворих щороку збільшується. За 2018 рік вона становила 251.
Хвороба Лайма характеризується різними клінічними проявами: ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату, серця. При кліщовому бореліозі на місці укусу з’являється еритема – пляма червоного кольору, дещо світліша в центрі, збільшується в розмірі за 3-7 днів. Хворий відчуває загальну слабкість, ломоту, підвищення температури тіла, головний біль, катаральні явища, біль м’язів шиї. При пізньому чи взагалі відсутньому лікуванні хвороба може привести до інвалідності.
Осередки кліщових бореліозів визначені на усіх адміністративних територіях області; до них віднесені більше 130 населених пунктів. За даними системного ентомологічного моніторингу, що здійснюється спеціалістами обласного лабораторного центру МОЗ України, у 2019 році слід очікувати збереження середнього багаторічного рівня чисельності компонентів гнусу та кліщів. Перебування на природні може бути ризикованим, якщо не зважати на небезпеку кліщів. Останніми роками кліщі все частіше атакують в межах населених пунктів.

Читати далі

Про захворювання на сказ

У Полтавській області востаннє випадок захворювання людини на сказ зареєстрований у 2003 році у Лохвицькому районі (постраждала від домашнього скаженого собаки за медичною допомогою звернулася з появою клінічних проявів хвороби). Попередній випадок в області – у 1972 році.
За даними Державного закладу «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України», в Україні в останні роки епідситуація щодо захворюваності людей на сказ залишається нестійкою – реєструються поодинокі випадки захворювань; за останні 10 років простежується тенденція до зростання рівня захворюваності. Якщо в попередні два десятиріччя зареєстровано по 21 випадку захворювань, то в останнє десятиріччя ( з 2007 по 2016 рік) – 36 випадків. За останнє десятиріччя найбільша кількість захворювань зареєстрована у 2007 році – 7 вип., (по 2 вип. у Вінницькій, Донецькій, Луганській та 1 у Херсонській областях) та 2011, 2015 роках по 6 вип. (у 2011 р. по 1 вип. у Сумській, Тернопільській, Чернігівській, Донецькій, Київській областях та м. Києві, (у 2015 р. по 2 випадки у Дніпропетровській та Донецькій та по одному у Одеській і Харківській областях), у 2012 р. захворювання не реєструвалися.
У 2016 році зареєстровано 4 випадки захворювань: у Дніпропетровській, Рівненській, Чернігівській областях та м. Києві (інфікована у Київській області).
У 2017 році по 1 випадку захворювань людей на сказ зареєстровано у Дніпропетровській і Одеській областях.
З 1996 по 2016 рік в Україні внаслідок захворювання на сказ загинуло 58 людей. З цієї кількості 35 не звертались за медичною допомогою з приводу нападів тварин, 12 з різних причин не отримали щеплення проти сказу (антирабічне лікування). В 11 випадках щеплення лікування проводилось, але не було ефективним через (порушення режиму, схем лікування, неповний осяг через дефіцит препаратів тощо).
В умовах погіршення ситуації щодо захворювань тварин на сказ, неупорядкованого стану щодо утримання тварин медична профілактика сказу залишається актуальною проблемою. Серед заходів профілактики – дотримання правил утримання тварин, своєчасне звернення за медичною допомогою в разі нападів тварин, наявність в лікувальних закладах антирабічних вакцин і антирабічного імуноглобуліну.

Заввідділенням особливо небезпечних інфекцій відділу з дослідження біологічних факторів ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», лікар-епідеміолог Т.Крупініна

Відокремлені структурні підрозділи

poltava regions

Корисні посилання

ban-radaban-prezidentban-kabminban-mozpoltava-oda