Державна установа
«Полтавський обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України»

Інфікування мешканців області вірусом Західного Нілу відбулося у серпні. Випадки пов’язані з нападами комарів на людей під час їх перебуванням у природних умовах. Місцями інфікування були території м.Полтава, Горішні Плавні, Гадяцького, Великобагачанського і Кременчуцького районів. Лабораторне підтвердження діагнозів відбувалась на базі вірусологічної референт-лабораторії Центру Громадського здоров’я МОЗ України. Результати надійшли нещодавно, тому уточнення діагнозів відбулося у жовтні.
Про існування вірусу Західного Нілу у природному середовищі України і області відомо давно. Офіційна реєстрація хвороби у людей запроваджена з 2006 року. В області Гарячка Західного Нілу реєструється щорічно вже 9 років. Дослідження виконує вірусологічна лабораторія ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України». З того часу виявлено більше 40 хворих на гарячку Західного Нілу.
Майже така кількість ймовірних випадків офіційно не підлягала реєстрації за критеріями визначення діагнозу. Переважно це хворі, які з різних причин не отримали підтвердження діагнозу. Але сам результат позитивного обстеження вже є свідченням того, що людина зустрічалась зі збудником.
Ще одним доказом циркуляції вірусу Західного Нілу у природному середовищі Полтавської області є позитивні результати обстежень на гарячку Західного Нілу визначені епідеміологічними дослідженнями здорового населення у 2019 році.
Географія визначення нових природних осередків циркуляції вірусу Західного Нілу щороку поширюється; існування цього ризику для здоров’я людей стало безперечним фактом і вже не викликає сумнівів.
Погіршення ситуації з трансмісивних захворювань (збудники яких передаються комахами) є прогнозованим експертами Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я для усього світу. Спалахи давно вийшли за межі Африканського континенту. Останні 2 роки все частіше вони реєструються в Європі, у т.ч. у сусідніх країнах, де вагома частина випадків була смертельними.
В Україні зареєстрований лише й такий випадок 2009 році. Перебіг хвороби пов’язаний з властивостями вірусу та станом імунної системи людини.
Найчастіше зустрічаються легкі форми хвороби, на які люди можуть не звертати ваги. Характерними ознаками більш тяжких випадків є тривале підвищення температури тіла, головний біль, слабкість, а також симптоми ураження шкіри, м’язів та внутрішніх органів. Самолікування не дає успіху
Але птахи можуть занести нового збудника, такого, що найбільш вражає центральну нервову систему, тоді можуть бути складні та трагічні випадки.
Профілактика гарячки Західного Нілу полягає в індивідуальному захисті та у заходах комплексної дії, спрямованої на боротьбу з переносниками та впливом на фактори, що сприяють передачі вірусу. Знання ситуації щодо захворюваності серед людей і тварин, визначення ступеню ризику щодо потенціалу резервуарів і переносників, готовність до протидії, обізнаність населення, міжсекторальна взаємодія і прихильність керівників до впровадження профілактичних програм на рівні громад є обов’язковими складовими ефективної профілактики гарячки Західного Нілу.