Державна установа
«Полтавський обласний лабораторний центр
Міністерства охорони здоров'я України»

Всесвітній день боротьби зі сказом (World Rabies Day) відзначається щорічно з 2007 року за ініціативою Глобального альянсу по контролю за сказом (Global Alliance for Rabies Control).
Сказ зустрічається більш, ніж у 150 країнах. Щороку від сказу у світі гине 59000 людей. 40% людей, постраждалих від тварин, підозрілих на сказ, – діти у віці до 15 років. Це особливо небезпечне смертельне інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей. В наш час існують ефективні заходи протидії сказу: профілактична вакцинація тварин і людей, запобігання нападів тварин на людей, контроль за популяцією собак і дикою природою.
Успіх заходів не можливий без комплексного впровадження їх на основі концепції «Єдине здоров’я». Ініціатива «здоров’я неподільне» – спільні заходи фахівців кількох галузей на місцевому, національному та глобальному рівнях з досягнення оптимального рівня здоров’я людей, тварин та навколишнього середовища.


У 2015 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Всесвітня організація охорони здоров’я тварин (МЕБ), Продовольча та сільськогосподарська організації ООН (ФАО) і Глобальний альянс по боротьбі проти сказу (ГАБС) заснували партнерство «Об’єднанні проти сказу» (“United Against Rabies”) для відпрацювання загальної стратегії, спрямованої на зведення до нуля смертності людей від сказу до 2030 року.
Глобальний стратегічний план «0 до 30» (Zero by 30) – це керівництво для країн у розробці і впровадженні національних планів по елімінації сказу. Досвід країн, які впроваджували комплексні заходи профілактики сказу, засвідчив значні успіхи щодо покращення ситуації серед тварин та зниження рівня захворюваності людей.
До програм входили такі заходи, як: усунення захворювань у домашніх тварин та дикої природи через вакцинацію тварин; управління популяцією собак та лисиць; полегшення доступу до антирабічної допомоги, посилений епідеміологічний нагляд; підвищення інформованості громадськості.
Ліквідації сказу можна досягти шляхом вакцинації тварин та профілактики укусів. Сотні тисяч людей залишаються живими завдяки отриманню профілактичних щеплень, які щорічно призначаються 15 млн. постраждалих від тварин.
Створенням вакцини та впровадженням щеплень проти сказу людство зобов’язане Луї Пастеру. У 1885 році був врятований перший пацієнт – хлопчик, якого покусав скажений собака.
Тільки щеплення проти сказу можуть врятувати життя людині, яка стала жертвою нападу скаженої тварини. Сучасні вакцини дозволяють уникнути захворювання на сказ застосуванням курсу з 5 щеплень. Нова позиція ВООЗ щодо антирабічних вакцин і імуноглобулінів (2018) наводить докази можливого ще більшого скорочення курсів лікування при веденні вакцин внутрішньошкірно.
Негайне, ретельне промивання рани водою з милом після контакту з імовірно хворою на сказ твариною має вирішальне значення і може врятувати життя. Час звернення по медичну допомогу також має вирішальне значення, особливо при укусах в голову та руки. Пізно розпочатий або неповний курс профілактичних щеплень може бути неефективним. Обізнаність населення, можливості доступу до допомоги та готовність її надати повинні бути належними.
Проблема сказу в Україні потребує: визнання її актуальності; фінансування комплексних заходів профілактики; підтримки і впровадження заходів впливу, спрямованих на підвищення відповідальності власників тварин за належне утримання тварин; збільшення обсягів щеплень проти сказу собак і котів, вирішення проблеми існування бездоглядних тварин.

Відокремлені структурні підрозділи

poltava regions

Корисні посилання

ban-radaban-prezidentban-kabminban-mozpoltava-oda