Logo

Державна установа
«Полтавський обласний центр контролю
та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров’я України»

Кір – надзвичайно контагіозна (заразна) гостра інфекційна хвороба, що вражає переважно дітей, яка характеризується інтоксикацією, підвищенням температури тіла, катаром слизових оболонок дихальних шляхів та кон’юнктив, наступною появою плямисто– папульозного висипу, що вкриває шкіру хворого.
Під час останніх спалахів кору, які були в Україні відчувалася соціальна напруга, вражаючи дітей та дорослих. Дуже прикро, коли гинули незахищені діти та дорослі в ХХІ столітті за наявності надійного засобу захисту від кору – вакцинації, яка вже була розпочата у 1963 році.
Спалахи кору в Україні мають циклічний характер і повторюються кожні чотири – пять років. З огляду на те, що попередній спалах був у 2017-2019 роках, у 2023 році в Україні на кір захворіло у шестеро більше людей проти 2022 року. Летальних випадків не зареєстровано. В минулому році випадки реєструвались у 15 областях. Найбільше у Тернопільській – 15, Київській – 10, Львівській – 7, Хмельницькій – 6, Вінницькій – 5 областях. На Полтавщині був зареєстрований лише один випадок кору. В цьому році поодинокі випадки вже зареєстровані у 9 областях, але в Одеській найбільше – 5. Крім того слід наголосити особливу увагу на тому, що під час епідрозслідування останнього випадку на початку січня цього року в Одесі фахівці встановили, що родина повернулась із Румунії, де оголошена національна епідемія кору, захворілі діти не були вакциновані. Тому враховуючи міграційні процеси, нинішню військову агресію росії, ми маємо бути дуже пильними і дбати про вакцинацію дітей згідно національного календаря щеплень, так як через недостатнє охоплення населення щепленнями можливе виникнення епідемічних ускладнень. За підсумками 2023 року в Україні щепленнями проти кору, паротиту та краснухи (КПК) охоплено 92,4% однорічних дітей, в нашій області 94,2% та в Україні 87,3% 6-ти річних, а на Полтавщині – 91,3%. Для формування ж колективного імунітету охоплення щепленнями має бути не менше ніж 95%. Тож ризики для епідускладнень існують,так як не всі діти охоплені щепленнями.
Збудник кору вірус здатний уражати покрови слизових оболонок, кон’юктиви очей, шкіри та інших органів і систем.
Джерелом збудника є хвора людина. Єдиним механізмом передачі кору є повітряно-крапельний. У повітрі вірус потрапляє з дрібними крапельками слизу під час кашлю, чхання та розмови. Хвороба дуже заразна и поширюється занадто швидко. Крім того, доведена можливість поширення інфекції з повітрям за межі кімнати, де перебуває хворий (через відчинені двері, системи вентиляції, тощо). Важливою особливістю кору є висока швидкість і легкість поширення інфекції. Не щеплені, не імунні люди при спілкуванні з хворим захворіють майже у 100% випадків.
На кір хворіють переважно діти. Але у зв'язку з падінням колективного імунітету кір може загрожувати різним категоріям населення.
Про саму хворобу. Кір — це небезпечна хвороба: з однієї тисячі людей, які захворіли на кір, одна помирає, одна хворіє на енцефаліт – тяжке ураження головного мозку. Кір майже завжди важко протікає, що у дітей, що у дорослих. Він часто ускладнюється запаленням легень, вушною інфекцією та іншими серйозними ускладненнями.
Серед складних віддалених наслідків кору є підгострий склерозуючий паненцефаліт. Це хвороба, яка не має лікування, завжди має смертельний результат. Хвороба розвивається через 5-10 років після перенесеного кору. У групі ризику – діти, які перехворіли на кір на першому році життя, яких ми не можемо вакцинувати, але можемо їх захистити через вакцинацію старших дітей. На жаль, зараз ми маємо відлуння спалаху 2017-2019 років – зростають випадки підгострого склерозуючого паненцефаліту, саме через 5 років після попереднього спалаху.
Для захисту від кору потрібні дві дози вакцини КПК, що містить живі, але ослаблені віруси кору, паротиту та краснухи. За календарем щеплень в Україні першу дозу вакцини вводять дітям у 12 місяців, другу дозу – в 6 років. Дітям, яких не було вакциновано вчасно, вводять дві дози вакцини з інтервалом мінімум у 1 місяць.
До вакцинації не потрібно готуватися, здавати загальні аналізи крові чи сечі. Якщо у вас був контакт із хворим на кір, а ви не знаєте, чи вакциновані чи ні, то потрібно пройти екстрену вакцинацію. Причому в перші 72 години після контакту – чим швидше, тим краще, бо ефективність протидії вакцини хворобі сягає 95%. Щеплення КПК також надає захист проти краснухи й паротиту. Щонайменше через місяць після отримання першої дози вакцини у зв’язку з екстреним щепленням варто отримати і другу дозу вакцини КПК для надійного захисту в майбутньому.
Звертаємося до батьків дітей, до місцевих громад, що лікарям, доводилося бачити, як від кору помирають діти через те, що не були вакциновані, як страждають їхні батьки, як шукають будь-які варіанти врятувати хвору дитину, коли вже запізно. Не доводьте до цього — вакцинуйте дітей, захистіть їх від цієї хвороби. Ми вже неодноразово попадали в лабети цього небезпечного вірусу.
За даними ВООЗ, що року на планеті кір забирає життя близько 500 тисяч не вакцинованих дітей. Тому будь-яке щеплення в сотні разів безпечніше, ніж захворювання, від якого воно захищає. Слід пам’ятати, що ефективність вакцинації полягає не у стовідсотковій гарантії уникнути хвороби, а в полегшенні її перебігу. Витрати на вакцинацію приблизно в десять разів менші, ніж лікування. Крім того, не вакцинована дитина може бути небезпечною для інших. Завдяки профілактичним щепленням у світі рятують щонайменше 3 мільйони дитячих життів, а 750 тисяч дітей рятують від інвалідності.
Тож об’єднуємось, працюємо на упередження та віримо в перемогу над ворогом.

Валентин Шаповал
лікар-епідеміолог ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», заслужений лікар України, кандидат медичних наук, член громадської спілки «Полтавське товариство сільського господарства»

Відокремлені структурні підрозділи

poltava regions

Корисні посилання

ban-radaban-prezidentban-kabminban-mozpoltava-oda