Logo

Державна установа
«Полтавський обласний центр контролю
та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров’я України»

Що таке «гарячка Західного Нілу»?
Гарячка Західного Нілу – інфекційне захворювання, збудник якого (вірус) може передаватися людині, здебільше, через укуси комарів (можливо – кліщів). Від людини до людини вірус може передаватись з кров’ю, донорськими органами. Природним резервуаром вірусу Західного Нілу є гризуни, птахи.

Поширення гарячки Західного Нілу у світі
Захворювання, зумовлені інфікуванням вірусом гарячки Західного Нілу, реєструються у світі більше 50 років, спочатку – у країнах Африки. Спорадичні випадки хвороби реєструвались в багатьох країнах Африки та Євразії.
З 1996 року ситуація змінилась. Тоді у Бухаресті та прилеглих районах, тобто за кордонами тропічного и субтропічного поясу, виник значний спалах гарячки Західного Нілу. Захворіло майже 400 осіб, летальність склала 5%.
У 1999 році у Волгограді та Волгоградській області було зареєстровано 492 лабораторно підтверджених випадків захворювання на гарячку Західного Нілу, з летальністю 7,32%.
У 1999 році вірус був занесений на Американський континент, зареєстрований там спалах стосувався 62 осіб. Тільки на менінгоенцефаліт, спричинений вірусом Західного Нілу, захворіло 58 осіб, з яких 7 загинули.
Події 90-х років минулого століття засвідчили серйозну загрозу поширення вірусу Західного Нілу для усього світу.
Міжнародними медико-санітарними правилами (2005) гарячка Західного Нілу віднесена до списку хвороб, що мають міжнародне значення.

Гарячка Західного Нілу в Україні
В Україні офіційна реєстрація гарячки Західного Нілу запроваджена з 2006 року. Всього зареєстровано 91 випадок (у т.ч.: 43 випадки (з них 1 летальний) у Запорізькій області, 26 – у Полтавській, 16 – у Донецькій, 3 – у Миколаївській та по 1 випадку у Житомирській, Харківській та Херсонській областях).

Ризик інфікування гарячкою Західного Нілу в Полтавській області
У Полтавській області, станом на 13.08.2017, випадки зареєстровані у м.Полтава (13 вип.), Кобеляцькому (4), Машівському, Решетилівському (по 2), Гадяцькому, Великобагачанському, Оржицькому, Пирятинському, Полтавському (по 1) районах.
Епідеміологічними розслідуваннями визначені найбільш вірогідні місця інфікування цих хворих: м.Полтава з околицею Вороніно Полтавської м/р; с.Вербове, с.Цибулі Полтавського району; с.Вельбівка Гадяцького району; с.Кустолове-Суходілка Машівського району; м.Пирятин; смт. Решетилівка; смт.Білики, с.Бережнівка, с.Дрижина Гребля, с.Чкалове, с.Придніпрянське (Радянське) Кобеляцького району та 2 території за межами області (с. Михайлівка Черкаської області та с. Харківської області).
Окрім цих населених пунктів відомі також інші природні осередки, де відбувається циркуляція вірусу Західного Нілу: с.Селещина Машівського району, с.Брунівка, с.Вакуленці, с.Крутий Берег Полтавської м/р.
Найбільшому ризику захворювання піддаються особи, які багато часу проводять на свіжому повітрі, особливо (на територіях природних осередків) у часи активності комарів (з вечора до ранку у літньо-осінній період року). Особливо остерігатися укусів комахами слід людям похилого віку.

Прояви хвороби
Серед початкових проявів хвороби: гострий початок, загальна слабкість, нежить, висока температура тіла (38 – 39°С), біль м’язів тіла та в очних яблуках, світлобоязнь, біль голови в області потилиці та в попереку, симптоми нейротоксикозу та інші. Період гарячки триває від 3 до 5-6 днів (але може сягати 4 тижнів).
Захворювання у 80% може протікати в легкій формі, подібно проявам застуди. Але важкі форми можуть призводити до смертельної неврологічної хвороби.
Форми хвороби (грипоподібна, нейроінфекційна, менігіальна, з висипкою) залежать від властивостей вірусу, які можуть змінюватись.

Діагностика гарячки Західного Нілу
Діагностика гарячки Західного Нілу здійснюється на підставі клінічних епідеміологічних та лабораторних даних.

Лікування гарячки Західного Нілу
Специфічного лікування гарячки Західного Нілу не існує. Проводять симптоматичну терапію. В гострому періоді хворі потребують постільного режиму.
Захворювання має прихильність до хвильоподібного перебігу. Можуть спомтерігатися 1-2 рецидиви хвороби (з інтервалом в декілька днів). Для першої хвилі часто характерне серозне запалення оболонок мозку, для другої – враження серця, для третьої – катаральні явища.
Переважна більшість випадків закінчується одужанням. Після хвороби залишається стійкий імунітет.

Профілактика гарячки Західного Нілу
Вакцини для профілактики захворювання у людей не існує.
Вірус може призводити до тяжкої хвороби і загибелі коней. Для цих тварин розроблена вакцина.
Надійним способом упередження захворюванню на гарячку Західного Нілу є запобігання укусів комах. Перебуваючи на свіжому повітрі необхідно використовувати репеленти, які наносити на одяг, який закриває руки і ноги, або не виходити з приміщення у сутінках. На вікна та двері треба встановити захисні сітки. Місця розмноження комарів повинні бути знешкоджені. Не допускається наявність стоячої води у горщиках, діжках, дитячих басейнах,покришках.

Відокремлені структурні підрозділи

poltava regions

Корисні посилання

ban-radaban-prezidentban-kabminban-mozpoltava-oda